Çalışan Gelişimini Desteklemek İçin Neler Yapılabilir?

Bir yönetici olarak, ekibe katılan elemanların kolay adapte olabilmelerini ve çözüm odaklı fikirler sunabilmelerini istiyor olabilirsiniz. Bunun aksi olarak, verim sağlamayan bir çalışan istihdam etmiş olma ihtimaliniz de bulunuyor.

 

Eleman alımı yaptıktan sonra, durum her ne olursa olsun elemanlarınızın gelişimlerini destekleyebilirsiniz. Bu sayede, ekip içerisindeki verim artabilir ve elemanınızın kişisel olarak gelişim sağlamasına öncü olunabilir.

 

Yönetici olarak, çalışanlarınızın profesyonel ve kişisel gelişimlerini desteklemekten kaçınmamanız gerekiyor. Gelin profesyonel ve kişisel gelişimi destekleyen adımları birlikte inceleyelim.

 

Çalışanlarınıza Yardım Etmekten Kaçmayın

 

Çalışanınıza herhangi bir alanda görev verdiğiniz zaman, tamamen kenara çekilip görevin sonlanmasını beklemeyin. Bunu yerine ara ara sürece dahil olup, çalışanının takıldığı noktalarda ona yardımcı olabilirsiniz.

 

Verim Alamadığınız Çalışanınıza Destek Olun

 

Verim aldığınız çalışanınızdan yüksek performans alıyor olsanız bile, sonuçta kötü elemanların ekip içerisinde olduğunu unutmayın. Bu çalışanlardan direkt olarak vazgeçmek yerine, onların performanslarını iyileştirecek adımlar atmaktan kaçınmayın.

 

Verdiğiniz görevde başarısız olan bir çalışan için farklı görevler vermeyi deneyebilirsiniz. Sonuçta, herkesin yetenekleri ve ilgi alanları farklı olduğu için, bir görevde başarısız olan bir çalışan farklı bir görevde oldukça başarılı çalışmalar yapabilir.

 

İyi Performansları Ödülsüz Bırakmayın

 

Çok çalışan ve ekip için önemli işler başaran çalışanları, ödüllendirerek gelişimlerine destek olabilirsiniz. Ayrıca, bir çalışanınızı ödüllendirmeniz diğer çalışanlar için de bir motivasyon kaynağı olabilir.

 

Çalışanınızın kendini yalnız hissetmesi demek, farklı bir işe geçmesi demektir. Onları kendi ekibinizde tutmak istiyorsanız, daima yanlarında olduğunuzu hissettirmeniz ve gelişimlerini desteklemeniz gerekir.Bir cevap yazın