Başarılı İK’ların 5 İşe Alım Alışkanlığı

İşe alım genellikle bir şirketin ilk izleniminin, kültürünün ve marka kişiliğinin bir yansımasıdır. Yetenekleri şaşırtmak, etkilemek, baştan çıkarmak ve heyecanlandırmak için muhteşem bir fırsattır. Birçok iyi yetenek kendini anlayan, zorlayan, heyecanlandıran, şaşırtan ve memnun eden bir şirkette çalışmak ister. Çok çalışmak, çok oynamak ve takdir edildiğini hissetmek!

 

Yetenek Yönetimi Stratejinizi Güçlü Bir Marka ve Pazarlama Kültürüne Dönüştürmek İçin Atabileceğiniz Beş Adım:

 

 1) Mevcut İşe Alım Stratejinizi Değerlendirin

Mevcut İK ve işe alım uygulamalarınızı detaylı şekilde inceleyin. Kendinizi şirketinizi hiç duymamış yetenekli bir kişinin yerine koyun. O kişiye nasıl ulaşmaya çalışıyorsunuz? İhtiyacınız olan doğru yetenek türünü hedeflemek için filtreleme araçlarını kullanıyor musunuz? Sosyal medya ne kadar büyük bir rol oynuyor? Marka temsilcileriniz ile ilgileniyor musunuz? İşveren markasında diliniz nasıl? Kariyer sitesi tasarımınız nasıl? Tüm nesiller için çekici mi? İlk ve sonraki temaslarınız nasıl yürütülüyor? İhtiyacınız olan yeteneğin gözünü ve hayal gücünü yakalamak için yolun neresinde değişiklik yapmanız gerekiyor? Yeni işe alınanlardan ve hatta başka bir kariyer fırsatını değerlendirmeye karar verenlerden geri bildirim isteyin.

 

2) Gerekli Liderlik Değişikliklerini Yapın

Yukarıda bahsettiğimiz değerlendirme bittiğinde zayıf yönleriniz oldukça açık olmalıdır. Soru şu hale geliyor: Tüm süreci baştan mı kurgulayacaksınız yoksa seçici değişiklikler yapmanız yetiyor mu? Kararınız ne olursa olsun, bütünsel, entegre bir işe alım süreci geliştirmeniz gerekiyor. Her seçimde şu iki soruyu sorun: Bu, yıldız yetenekleri çekmemize yardımcı olacak mı? Şirketimizin gerçek bir yansıması mı? Çünkü en son isteyeceğiniz şey firmanızı yanıltıcı bir şekilde sunmaktır. Unutmayın: İK ve işe alım, büyük bir marka bilinci oluşturma fırsatıdır.

 

3) Pazarlama Yeteneğinizi Kullanın

Yetenekle ilk temas edilen nokta işe alımdır ancak diğer departmanlar ne kadar çok girdiye sahip olursa, süreç o kadar güçlü ve entegre hale gelecektir. Bu, özellikle başvuru sahibinden doğrudan etkilenecek departmanlar için geçerlidir. İşin bulunduğu departmandaki kişilerden belirli iş ilanları hakkında girdi isteyin. Pazarlama sunumunuzu ilgi çekici ve cazip hale getirmek için şirketin genelindeki en iyi yeteneklerden öneriler alın. Pazarlama da dahil olmak üzere tüm şirket genelinde ne kadar çok katılımınız olursa, doğru yeteneği işe alma olasılığınız da o kadar artar.

 

4) Sosyal Medyayı Kullanın

Sosyal medya yeteneklerle iletişim kurmak için muhteşem bir araca dönüştü. Peki, biz sosyal medyayı yetenek bulmak ve markamızı yansıtmak için maksimum düzeyde kullanıyor muyuz?Şirket genelinden sosyal medya konusunda bilgili çalışanlardan girdi alın. Mümkünse video kullanın. Kariyer başvuru sürecinizi kullanıcı dostu hale getirin.

 

5) Gerçek Tutun

Yukarıda değindiğimiz gibi, İK ve işe alım süreciniz dürüst olmalıdır. Şirketinizin liderliğinin ve işyeri kültürünün gerçek bir yansıması. Markanızı yanlış tanıtırsanız, yanlış türde yetenekleri kendinize çekersiniz.

Pratik İnsan Kaynakları olarak doğru yeteneği bulmanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz. 5 günde short-list için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.