Acemi Yöneticilerin Yaptıkları Hatalar

 

Yöneticiliğe yeni adım atmış olan kişilerin bazı hatalar yapmaları son derece normal karşılanan bir durum. Ancak bu hatalardan ders çıkarabilmek ve kendi gelişimlerini hızlandırmak isteyenlerin bazı hususlara da dikkat etmeleri gerekir. Bugünkü yazımızda birçok yöneticinin yapmış oldukları benzer hatalara değineceğiz.

 

Sadece Bir Çalışan için Kural Çıkarmak

 

İş hayatında içerisinde herhangi bir noktada problem oluşturan bir çalışanınız olabilir. Bu çalışanınız işe geç geliyor ya da sürekli erken çıkmak istiyor olabilir. Böyle bir durumda tek bir çalışana özel kural çıkartmak yapacağınız önemli hatalardan bir tanesi olur. Çünkü alacağınız bu karar, tek bir çalışan özelinde işe yarasa bile diğer çalışanları pek mutlu etmeyecektir.

 

Bu demek değildir ki, tek kişinin yapmış olduğu yanlışlara göz yumun. Böyle bir durumda da diğer çalışanlar gözünde değeriniz düşecektir. Bu noktada atacağınız en mantıklı adım, o çalışan ile bire bir görüşme yaparak sorun hakkında konuşma yapmak.

 

Çalışanların Gelişimleri Üzerinde Durmama

 

Yönetici olarak, altınızda çalışan insanların kariyerlerinin gelişimlerini yakından takip etmeniz gerekir. Özellikle yeni jenerasyondan çalışanlar olduğu zaman, onların yeni bilgilere ve kendilerini geliştirmeye ne kadar aç olduklarını görebilirsiniz. Eğer ki, onların gelişimleri hakkında fikir sahibi olmazsanız çalışanların mutsuz olmasına da neden olabilirsiniz.

 

İyi bir yönetici olarak, çalışanlarınızın hedeflerini her zaman sorun. Onların hedeflerine ulaşmalarında nasıl bir yardım edeceğinizi araştırın.

 Bir cevap yazın