2023’te Karşımıza Çıkacak 4 İK Trendi

Bu dönem bizi, pandemi sonrası bir dünyada çalışmayı yeniden düşünmeye zorladı. Bu yıl biterken, hibrit ve uzaktan çalışmaya, kapsayıcılık uygulamarına ve bağlılığa geçişi gördük. İK liderleri, hızla değişen bir gelecekte İK’nın karşı karşıya olduğu en büyük zorlukların üstesinden gelirken öğrenmenin, paylaşmanın ve bağlantı kurmanın yollarını arıyor.

 

2023’te karşımıza çıkacak ve izlenecek 4 İK trendi: hibrit çalışma, çalışan bağlılığı, uzaktan çalışma, çalışan deneyimi ve insan merkezli İK teknolojisi

 

Yeni yıla girerken, en son İK trendlerini takip etmek oldukça önemlidir. İşte 2023’te izlenecek  4 İK trendi:

 

  1. Hibrit çalışma

Giderek daha fazla şirket hibrit çalışma modellerini benimserken, tabii ki İK’nın da bu yeni çalışma biçimine uyum sağlaması gerekecek. Hala tamamen uzaktan çalışmaya hazır olmayan şirketler hibrit çalışmayı benimsiyor. Bu yeni çalışma biçimini destekleyen bir çalışan deneyimi tasarlamak için, 2023’ü bir başlangıç noktası sayın. Şunu da unutmamak gerekir ki, hibrit çalışma modelinin gerçekleşmesi için güvenin iki yönlü olması önemlidir.

 

  1. Çalışan Bağlılığı

Çalışan bağlılığı, başarılı bir şirketin anahtarıdır. İK’nın hibrit ve uzaktan çalışma modellerinde çalışanları motive tutmanın farklı yollarını bulması gerekebilir.

 

Çalışan bağlılığı yıllardır moda bir kelime olsa da, son zamanlarda önemi arttı. Araştırmalar, bağlı çalışanlar ile daha iyi iş sonuçları arasında bir ilişki olduğunu göstererek kanıtlar hale geldi. Daha iyi geliştirilen çalışan bağlılığı, daha yüksek üretkenliği, daha fazla müşteri memnuniyetini ve bilgi/becerilerin daha iyi korunmasını sağlar.

 

  1. Uzaktan çalışma

Giderek daha fazla çalışanın uzaktan çalışmasıyla İK liderlerinin bu büyümeyi desteklemenin yollarını bulması gerekecek.

 

Tamamen uzaktan çalışan tam zamanlı çalışan sayısı yeni zirvelere ulaşıyor. Bir Forbes araştırmasına göre, tahminler, USA’deki tüm profesyonel işlerin %25’inin 2023’ün başında uzaktan olacağı yönünde.

 

Birçok şehirde yaşam ve barınma maliyetlerinin hızla artmasıyla, daha fazla insan için uzaktan çalışma uygun olmaya devam ediyor. İşyerinde fiziksel olarak bulunma gerekliliği, geçmişte  olduğundan daha az kabul edilir hale geliyor.

 

Uzaktan çalışmak, daha düşük yaşam maliyeti, daha iyi kişisel zaman yönetimi ve gelişmiş iş/yaşam dengesi dahil olmak üzere birçok fırsat sunar.

 

  1. İK teknolojisi

İK sistemleri ve araçları, çalışma şeklimizi dönüştürmeye devam edecek. Yetenek edinme, iş gücü ve İK analitiği, iş botları, yeni başvuran izleme sistemleri ve iş kurullarında yapay zeka destekli çözümlere gidiyoruz.

 

Son dönemde yapılan bir ankete göre İK profesyonellerinin çoğunluğu (%85) yapay zeka destekli İK çözümlerine yatırım yapmayı planladıklarını veya zaten yatırım yapmış olduklarını söyledi.