Mülakatlarda Adaylarda Aranması Gereken Değerler

İş görüşmeleri hem adaylar için hem de işverenler için oldukça sancılı bir dönem. Bu dönemlerde, işverenlerin açık pozisyonları için en doğru adayları tercih etmeleri oldukça önemlidir. Haliyle bu süreçte dikkat edilmesi gereken pek çok farklı kriter ve değer ön plana çıkıyor. Bazı durumlarda, aranılan adayların yetkinlikleri istenilen seviyede olmayabilir. Bu gibi durumlarda yöneticilerin dikkatli olmaları ve buna göre adımlar atmaları önerilir.

 

Adayların İstekliliği

 

Mülakat sürecinde, adayların işe bakış açıları ve o işe karşı enerjilerine dikkat edilmesi gerekir. Kısacası istekli olunması ve çalışanların bu süreçte motive bir şekilde mesleğe başlamak istemeleri önemli olur.

 

Adayların işe karşı olan motivasyonlarını test etmek adına, meslek içerisinde yapmaktan hoşnut olacağı ya da olmayacağı alanları sormak fayda sağlayabilir.

 

Etik Değerler

 

İş hayatı içerisine etik değerlere önem vermek son derece önemli konulardan bir tanesidir. İŞ hayatında nelerin doğru olup nelerin yanlış olduğunu bilmek ve buna göre adımlar atmak önemli olacaktır. İş görüşmesi süreçlerinde de adayların etik değerlere bağlılığını en iyi şekilde analiz etmek gerekir.

 

Çalışkan Olmak

 

Adayın herhangi bir alanda yeteneği ya da bilgisi olması, onu doğru kişi yapmaz. Öyle ki, sadece işi bilmekle olmadığı için o işi yapmak da önemlidir. Çalışanların azimle çalışmaları ve sistemli bir şekilde çalışmaları önemli olur.