İş Görüşmesine Nasıl Hazırlanılır?

Harika bir iş teklifi aldınız ve iş görüşmesine nasıl hazırlanacağınız hakkında soru işaretleriniz mi var? İş görüşmesinde nasıl konuşulur? İş görüşmesine giderken ne giyilir? Mülakata nasıl hazırlanır? Tüm soruların cevabını bu blog yazısında sizin için derledik!

 

İş görüşmesi, işe alınma şansınızı artıracak en önemli etkendir!

 

Şirketi Araştırın

Bir işe alım mülakatını kabul ettikten sonra araştırma safhası her zaman ilk adımınız olmalıdır. Başarılı bir mülakat hazırlığı için mülakata gireceğiniz kurum hakkında bilgi toplamak çok önemlidir.

 

Bir kurum, şirket hakkında bir şeyler bilmenizi ve orada çalışmaya neden uygun olduğunuzu bilmenizi bekler. “Şirketimiz hakkında ne biliyorsunuz?” Sorularını cevaplamaya hazır olmalısınız. Bu konuyla alakalı olarak iş görüşmesinde sorulması gereken sorular adlı blog yazımıza göz atabilirsin!

 

Şirketin geçmiş performansı ve gelecek planları hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi sahibi olmak da şirkete nasıl değer katabileceğinizi daha iyi açıklamanıza yardımcı olabilir.

 

Görüşme öncesinde şirketin web sitesini, özellikle de “Hakkımızda” bölümünü inceleyin. Ayrıca, şirketin hangi bilgileri paylaştığını görmek için LinkedIn başta olmak üzere sosyal medya hesaplarını mutlaka inceleyin.

 

Mülakata çağrıldığınız pozisyon hakkında ayrıntılı bilgi istemek için iletişime geçmekten çekinmeyin.

 

Unutmayın! Ne kadar fazla bilgiye sahip olursanız, görüşmecinizle konuşurken kendinizi o kadar rahat hissedersiniz.

 

Şirket hakkında daha fazla bilgi almak için kurumda çalışan veya sizi şu anki veya eski bir çalışanla temasa geçirebilecek birini tanıyorsanız, diğer başvuru sahiplerine göre size avantaj sağlayabilecek bilgiler toplayabilirsiniz.

 

Şirkette çalışan tanıdığınız kişilerin olup olmadığını görmek için LinkedIn’i hesabınızı kullanabilirsiniz. LinkedIn hesabınız yoksa, şu an açın.

 

Sıkça Pratik Yapın

Pratik yapmak sizi mülakatta mükemmelleştirir. Bir arkadaşınız veya aile üyenizle mülakat pratikleri yapın. Ayrıca potansiyel sorulara karşı vereceğiniz cevapları ses kaydına alabilir veya videoya kaydedebilirsiniz, böylece yanıtlarınızı gözden geçirebilir ve beden dilinizi kontrol edebilirsiniz.

 

İş görüşmelerinde sıkça sorulan mülakat sorularına cevaplar hazırlayın. Yanıtları ezberlemenize gerek yok ancak ne söyleyeceğiniz hakkında bir fikre sahip olmak, güçlü bir yanıt vermenizi sağlayacaktır.

 

Ayrıca, mülakatınıza girecek insan kaynakları uzmanı size herhangi bir sorunuz olup olmadığını sorabilir. Bu soruya iyi hazırlanmalısınız, görüşmeciye sormak istediğiniz soruların bir listesini hazırlayın.

 

Ne kadar çok pratik yaparsanız, mülakatta o kadar kendinize güveneceksiniz. Yanıtlarınız doğal olacak ve mülakatınıza giren ik uzmanları güveninizden etkilenecektir.

 

Farklı Mülakat Türlerine Hazır Olun

Yetkinlik bazlı mülakat, yapılandırılmış mülakat ve sıralı mülakat tekniği gibi birçok farklı mülakat türleri vardır. En popüler 3 işe alım mülakatı adlı blog yazımızdan farklı mülakat türleri hakkında detaylı bilgi alabilir, kendinizi mülakata karşı donatabilirsiniz!

 

Telefon ve Görüntülü Mülakatlar

Covid-19’un dünyada yaygınlaşmasıyla birlikte yüz yüze mülakatlar yerini telefon veya görüntülü mülakatlara bıraktı. Telefon ve görüntülü mülakatlara hazır olmak için sessiz bir yere ve kesintiye uğramayacağına emin olduğunuz bir internete ve cihaza sahip olmanız gerekiyor. Her şeyin çalışır durumda olduğuna emin olmak için pratik yapın.

 

Ofis Dışı Mülakatlar

Bir öğle veya akşam yemeği mülakatına davetliyseniz, gitmeden önce kibar yemek ipuçlarını gözden geçirmelisiniz. Restorana birkaç dakika erken gidin ve uygun kıyafetler giyin.

 

Ofis dışı mülakat daha az resmi bir mülakat türüdür ve bu size ekstra bir rahatlık verecektir. Bu esnekliği sonuna kadar kullanın ve fırsatları yakalayın!

 

İş Görüşmesinde Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

Görüşme gününden önce ne giyeceğinize karar vermek isteyeceksiniz. İlk izleniminiz çok önemlidir ve giydiğiniz kıyafet ilk izlenimde büyük bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, profesyonel göründüğünüzden emin olmalısınız.

 

Genel olarak, resmi iş görüşmeleri için erkekler koyu takım elbise ve kravat takmaya eğilimlidirler ve kadınlar genellikle koyu takım elbise veya koyu pantolon giyerler. Ayrıca aksesuarları sınırlandırmalı, bakımlı olduğunuzdan, giysilerinizin size tam olarak uyduğundan emin olmalısınız.

 

Mülakat Günü Ne Yapmalısınız?

Mülakat için zamanında olmak çok önemlidir. Zamanında orda olmak demek on ila 15 dakika erken orda olmak anlamına gelir. Geç kalırsanız, stresli olursunuz ve bu, mülakatı doğrudan etkileyecektir.

 

Sakin Olmaya Çalışın ve Stresli Olmayın

Gerginseniz, ki çoğu zaman gergin olursunuz. Görüşmenizden önce lavaboyu ziyaret edin ve derin nefesler alarak ve bunun sadece bir mülakat olduğunu ve bunun için yapabildiğiniz kadar hazırlandığınızı unutmayın. Mülakat planladığınız gibi gitmezse, bu dünyanın sonu değil.

 

Görüşme sırasında mümkün olduğunca sakin kalmaya çalışın. Neyin sorulduğundan emin değilseniz sorunun biraz daha açılmasını isteyin.

 

Ayrıca, kapsamlı bir iş görüşmesi hazırlığının stresi azaltmaya yardımcı olduğunu unutmayın. Şirketi ne kadar çok araştırırsanız, sorulacak soruları ne kadar özümserseniz o kadar sakin ve stressiz hissedersiniz.Bir cevap yazın