Yetkinlik Bazlı Mülakat

Yetkinlik bazlı mülakat, adayın daha önce belirli durumlar ve görevler karşısında nasıl tepkiler verdiğini anlamaya yardımcı olur. Geçmişteki performansın gelecekteki performansa dair iyi bir gösterge olduğu temeline dayanan yetkinlik bazlı mülakat tekniği en etkili mülakat tekniklerinden birisidir.

 

Standart mülakatlarda aday tanınmaya çalışılırken yetkinlik bazlı mülakatta adayın kurum ile uyumlu olup olmadığı değerlendirilir.

 

Yetkinlik Bazlı Mülakat Soruları

Yetkinlik bazlı mülakata hazırlanmak için yetkinlik bazlı mülakat sorularını özümsemek önemlidir.

 

Yetkinlik bazlı mülakat soruları, adayların kişisel deneyimlerini hatırlamalarını gerektirir.

 

İnsan kaynakları uzmanları veya işverenler işe alacakları adayda temel iki faktörü göz önünde bulundurur: iş konusunda yetkinlik ve takım çalışmasına yatkınlık. Yetkinlik bazlı mülakat sayesinde adaylar tüm deneyimlerini ve hangi yeteneklere sahip olduklarını işe alım tarafına aktarabilir.

 

Bazı adaylar, etkili cevaplar hazırlamak için çok zaman harcıyorlar ve bu genellikle doğal görünmemelerine neden oluyor. Sizden hiçbir mülakat türünde robotik cevaplar vermeniz beklenmez, doğal olmalısınız.

 

“Güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir?” bu soru yetkinlik bazlı mülakatta sorulabilecek bir soru değildir. Yetkinlik bazlı mülakat soruları geçmişteki deneyimlerinize dayanan sorulardır. Örneğin: “İşlerinizi yetiştiremediğiniz zamanlar oldu mu? Nasıl bir çözüm buldunuz?”.

 

Yetkinlik Bazlı Mülakat Tekniğinde Sorulan En Yaygın 5 Yetkinlik

 

Takım çalışması: Bize bir takıma liderlik ettiğiniz veya bir takımda çalıştığınız süreci anlatın.

 

Problem çözme: Büyük bir problemi nasıl çözdüğünüzü açıklayın.

 

Karar verme: Kritik ve inisiyatif almanız gereken bir karar verdiniz mi? Örneklendirin.

 

Liderlik: Liderlik gösterdiğiniz bir durumu ya da olayı anlatın.

 

Sorumluluk: Bir proje için sorumluluk aldığınız zamanı anlatın.

 

Yetkinlik bazlı mülakatta sorulara cevap verirken hikâyeleştirme yapmanız gerekiyor. Ayrıca her soruya farklı bir hikayeyle cevap vermelisiniz.

 

Yetkinlik Bazlı Mülakat Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsan kaynakları uzmanısınız ve yetkinlik bazlı mülakat yapacaksınız. Nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

 

Aktif ve dikkatli biçimde dinleyin: Karşınızdaki aday size karmaşık bilgiler verecek ve bir hikâye anlatacak, adayı dikkatle dinleyin ve ara sıra başınızı sallayarak verdiği cevapları kabul ettiğinizi belli edin. Bununla birlikte, tavırlarınızın robotik olmadığından ve onu gerçekten dinlediğinizden emin olun.

 

Adayın düşünmesine izin verin: Aday uzun süre sessiz kaldıysa bu durumu bozmaya çabalamayın, yetkinlik bazlı mülakat kapsamında sorduğunuz sorular uzun düşünce gerektiren sorular. Adaya cevapları hakkında düşünmesi için gerekli zamanı verin.

 

Not alın: Yetkinlik bazlı mülakatta kısa cevaplar değil hikâyeleştirilmiş uzun cevaplar dinleyeceksiniz bu nedenle kritik bulduğunuz kısımları mutlaka not alın. Not almak, mülakat sonunda adayı değerlendirirken çok işinize yarayacak.

 Bir cevap yazın