Online Mülakatlarda Fark Yaratın!

Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu Koronavirüs COVID-19 süreci şirketlerin online iş mülakatlarını artırmasını sağlıyor. Ayrıca, günümüzde online mülakat yapmak için gereken teknoloji yaygınlaştığı için de şirketler online mülakatı adaylarla görüşmenin basit ve etkili bir yolu olarak görüyor.

 

Online mülakatların normal mülakatlara göre birçok avantajı var. İş arayanlar için evden online mülakat yapmak kolaydır. Yola ayıracakları zamandan tasarruf ederler ve online mülakat yüz yüze görüşmekten daha az stresli olur.

 

Webcam ile Gerçekleştirilen Mülakatlar

En çok tercih edilen online mülakar, web kamerası ile yapılan mülakattır. Görüşmeci, bir ofise seyahat etmek yerine mülakatı görüntülü olarak gerçekleştirir. Mülakata gireceğiniz şirkete bağlı olarak değişmekle birlikte genellikle mülakat soruları size önceden gönderilir.

 

Görüşmeci genellikle Skype veya son zamanlarda trend olan Zoom gibi popüler video konferans uygulamalarını kullanır. Bu uygulamalara aşina değilseniz, mülakat yapmadan önce bir arkadaşınızla pratik yapmak iyi bir fikir olacaktır. Önceden pratik yapmak, gözünüze hoş gelen bir açı bulmak ve “göz teması kurma” alıştırması yapmak için çok faydalıdır.

 

Online mülakat konusunda amatör sayılabilecek görüşmeciler kameraya bakmak yerine ekranın herhangi bir yerine bakarlar, göz teması kurulabilmesi için bizzat kamera merceğine bakmalısınız.

 

Önceden Kayıta Alınan Videolar

Bazı şirketler sizinle görüşmek yerine, size görüşme sorularının bir listesini gönderir ve sizden cevaplarken kendinizi videoya almanızı ister. Bu durumda, yukarıdaki başlıkta bahsettiğimiz kurallar hala geçerlidir. Doğrudan bir kişiyle konuşmamanıza rağmen, gülümsemeye ve kamerayla dostça göz temasını sürdürmeye dikkat etmelisiniz.

 

Yavaş ve net konuşmalısınız, her zamanki hızınızda konuşursanız heyecanlanmanız halinde gerilerek olduğundan daha hızlı konuşmaya başlayabilirsiniz. Derin nefes alın ve yavaş konuşun.

 

Online Mülakata Hazırlık İpuçları

Online mülakatların yüz yüze görüşmeler kadar önemli olduğunu unutmayın. Özellikle COVID-19 nedeniyle çoğu şirket online mülakat yapıyor ve bu durum yüz yüze görüşme dahi yapmadan online mülakatla işe girebileceğiniz anlamına geliyor.

 

Online Mülakata Hazırlanırken Mutlaka Yapmanız Gerekenler

  • Mülakatın gerçekleştirileceği uygulamayı önceden indirin, böylece aşina olma fırsatı yakalarsınız.

 

  • Yüklediğiniz uygulamadaki adınız CV’nizde kullandığınız isminiz olsun, profiliniz profesyonel görünsün.

 

  • Profesyonel ve iş görüşmesine yakışır biçimde giyinin. Online mülakatlarla ilgili sıklıkla yaşanan ve YouTube gibi mecralarda yayılan komik videoların konusu genelde ayağa kalkıldığında ceketin altında görünen pijamadır… Ne zaman ayağa kalkacağınızı bilemezsiniz, bu yüzden pantolon ve ayakkabı da giymelisiniz.

 

  • Arkanız tercihen düz ve tek renk bir duvar olsun, arka plan dağınık görünmesin.

 

  • Hane üyelerinin ya da evcil hayvanınızın sizi rahatsız edemeyeceği sessiz bir odada olmalısınız, ses çıkaracak diğer teknolojik aletlerinizi de kapatmayı unutmayın.

 

  • Mülakattayken not tutmanız gereken detaylar olabilir, yanınızda kağıt ve kalem mutlaka bulunsun.

 

  • Online mülakattan önce kullanacağınız ekipmanların çalışır durumda olup olmadığını test edin, böylece her şeyin çalışır durumda olduğundan ve mülakatta teknik bir sorun yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

Online Mülakat Soruları ve Cevapları

Online mülakat soruları ve cevapları görüşmecilerin en çok merak ettiği detaylardan. Öncelikle online mülakat sorularının cevapları size özel, bu yüzden standart cevaplar paylaşılamaz. Cevapları kendinizin bulması gerekiyor. Ancak; sizin için iş görüşmesinde sıklıkla sorulan soruları derledik, online mülakata girmeden önce mutlaka bu blog yazımızı okuyun!Bir cevap yazın