Online Mülakat Soruları ve Cevapları

 

Yaygınlaşan online mülakat nasıl olur ve online mülakat sorularına nasıl cevap verilir? Giderek daha fazla sayıda işveren, online iş görüşmelerini adayı tanıma aracı olarak kullanıyor.

 

Eğer gerçekten iyi hazırlandığınızı düşünüyorsanız ve daha önce Skype, zoom gibi online görüşme araçlarını kullandıysanız, yüz yüze görüşmeden daha az stresli olabilir ve istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

 

Önemli olan kendinize güven ve ekranın önünde kendinizi rahat hissetmektir. Hazırlık ve uygulamanın kendinizi doğru şekilde sunmanızı sağladığı yer tam olarak burasıdır.

 

Sizler için sıkça karşımıza çıkan online mülakat sorularını ve cevaplarını derledik.

 

8 Online Mülakat Soruları ve Cevapları

  1. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

 

Bu soru, online mülakatınızın aşamasını belirler. Hatırlanması gereken en önemli şeyler kısa ve öz şekilde aktarılır. İş fırsatına ve pozisyona atıfta bulanacak özelliklerinizden de bahsedebilirsiniz.

 

  1. Neden bu işi istiyorsunuz?

 

Ödeviniz burada devreye giriyor. Mülakata girmeden önce iş ve şirket hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenin.

 

İşverenin sizin için neler yapabileceğinin yanı sıra şirket için neler yapabileceğinize odaklanın. Bu sorunun cevabını mülakattan önce kesinlikle düşünün, böylece güvenle ve net bir şekilde cevap verebilirsiniz.

 

  1. Neden bu iş için doğru aday olduğunuzu düşünüyorsunuz?

 

İlgili yeteneklerinizi  ve deneyimlerinizi anlatın. Yerinde yetkinliklerinizi vurgulayın. İş ve şirket ile çok yönlü uyumunuza bir gönderme yapın. Sizi rakiplerinizden ayıracak benzersiz özelliklerinizi vurgulayın (bunu abartmadan yapmanız gerekir).

 

  1. Bugüne kadarki en büyük başarınız nedir?

 

Biliyoruz ki hayatınız başarılarla dolu fakat tam olarak burada sadece işle ilgili bir başarıya odaklanmanız gerekiyor. Çok az iş deneyiminiz varsa, ulaştığınız kişisel bir hedefi düşünün.

 

  1. Sizi ne motive eder?

 

Motivasyon her işte neredeyse her şeyden daha önemlidir. Motivasyonunuzu ortaya çıkaran online mülakat sorularını bekleyin. Soruları yanıtlarken aktardığınız tutku ve enerji, cevabınıza güvenilirlik katacaktır.

 

  1. Neden işinizden ayrılmak istiyorsunuz?

 

Bu online mülakat sorusunu yanıtlarken kaçınılması gereken bazı önemli tuzaklar var.

 

Önceki işvereniniz hakkında olumsuz bir şey söylemekten kaçının, geçmişe değil geleceğe odaklanın. Bir işte ve iş yerinde aradığınız şeylerin görüşme yaptığınız pozisyon ve şirket tarafından karşılanabilmesini sağlayın.

 

  1. Başka bir şirkete başvurdunuz mu?

 

Mülakat yapan işe alım uzmanları, iş fırsatlarıyla gerçekten ne kadar ilgilendiğinizi belirlemek için bunu sorarlar. Başvurduğunuz iş türlerinin bu pozisyona uygun olup olmadığını bilmek isterler. Başka şirketlere de başvurduysanız söylemekten çekinmeyiniz

 

  1. Bize herhangi bir sorunuz var mı?

 

Sormaya hazır birkaç sorunun olması çok önemlidir. Bunları önceden hazırlamanız gerekmektedir. Görüşmeniz sırasında önceden cevaplanmış veya iş ilanından kolayca öğrenebileceğiniz herhangi bir şeyi sormayınız. Şirket veya iş süreciniz ile ilgili birkaç soru sorabilirsiniz.

 

Pandemiyle ilgili online mülakat sorularına hazırlanın!

 

COVID-19 dönemi ile ilgili bazı online mülakat sorularının sorulması muhtemeldir. İş dünyası fazlasıyla değişti ve işe alım uzmanları muhtemelen buna mülakatta değinecektir. Online mülakatınızdan önce hazırlanabileceğiniz bazı mülakat soruları:

 

Pandemi döneminde evden çalışmaya nasıl adapte oldunuz?

 

Pandemi sırasında en büyük zorluğunuz ne oldu?

 

Pandemiye bağlı stresle nasıl baş ettiniz?

 

Bu dönemde kendiniz hakkında ne öğrendiniz?

 

Online Mülakat Sorularını Yanıtlamak İçin İpuçları

 

Bazen işe alım uzmanının ne dediğini anlamayabilirsiniz.  Doğru anlamadığınız veya duymadığınız bir soruyu cevaplamaya çalışmayın. Açıklama istebilirsiniz veya işe alım uzmanından kibar bir şekilde soruyu tekrar etmesini isteyin,  yanlış cevap vermekten çok daha iyi bir yöntem olacaktır.

 

Mülakatı yapan kişi hakkında konuşmaktan kaçının, bazen bir gecikme olabilir, bu yüzden cevap vermeden önce konuşmayı bitirdiklerinden emin olun. Durun, sessizce beşe kadar sayın ve sonra cevaplayın.

 

Çok yavaş veya çok hızlı konuşmaktan kaçınmalısınız, doğal olmak en iyi yöntemdir. Cevaplarınızda “ımm” ve “hıı” kullanmaktan kaçının, bunlar online bir mülakatta çok daha dikkat çeker.Bir cevap yazın